Már épp nagyon elégedettek voltunk, hogy alig vannak szúnyogok. Cserébe megjelentek az idegenhonos inváziós csípős szúnyogok.
Több lakossági bejelentés érkezett egy idegenhonos inváziós csípőszúnyogfaj, az ázsiai tigrisszúnyog megjelenéséről mind a régióban, mind Balatonalmádin belül - számolt be Balatonalmádi város Facebook oldalán.
Egyelőre kis számban vannak jelen, de veszélyes kórokozókat terjeszthetnek. Az ázsiai tigrisszúnyog vagy napszúnyog, latin nevén Aedes albopictus (Stegomyia albopicta) a rovarok osztályába, a kétszárnyúak rendjébe, a szúnyogfélék családjába tartozó faj. Jellemzői a fekete-fehér csíkos lábak, és a fekete-fehér csíkos test. - mint egy darázs szúnyog. Délkelet-Ázsiában, a trópusi és szubtrópusi területeken őshonos, de az elmúlt néhány évtizedben a nemzetközi áru- és személyszállítással segítve az egyik legdrasztikusabban terjedő faj szerte a világon. A rovar számos fertőző betegség potenciális terjesztője.
Elterjedésük korlátozása érdekében magunk is sokat tehetünk egy kis odafigyeléssel. A védekezést segíti, ha a tigrisszúnyogok telephelyeit sikerül megtalálni és felszámolni. A nőstényszúnyog petéit víz közelében (körülbelül 200 méteres körzetében) helyezi el, a lárvák neveléséhez akár kis mennyiségű pangó vízfelület, egy pocsolya is elegendő, tehet érdemes a pangó vizeket minél előbb ellocsolni, az esővíztárolókat jól záró szúnyoghálóval ellátni.
Az Ökológiai Kutatóközpont létrehozta a www.szunyogmonitor.hu tájékoztató weboldalt az inváziós szúnyogfajokról és a lakosság segítségét kéri: aki észlel a környezetében ilyen szúnyogot, fotózza le és küldje be nekik, hogy minél pontosabb inváziós térkép készülhessen!
Szúnyogriasztókat beszerezni!