2023. 02. 27., Hétfő, 08:20

Magyarország továbbra sem engedélyezi az orvosi kannabisz felhasználását

Emiatt most könnyen bajba is kerülhetünk.

Az Európai Bizottság pert indít a magyar kormány ellen, amiért Magyarország nem tartotta magát a közösen megszavazott uniós állásponthoz az Egyesült Nemzetek Szervezetében azzal kapcsolatban, hogy leveszik a kannabiszt és a kannabiszgyantát a legveszélyesebb kábítószerek listájáról, és ezentúl a gyógyászati alkalmazással is rendelkező kábítószerek között tartják azt nyilván.

Az Európai Bizottság pert indít a magyar kormány ellen, amiért nem tartotta magát a közösen megszavazott uniós állásponthoz az Egyesült Nemzetek Szervezetében azzal kapcsolatban, hogy leveszik a kannabiszt és a kannabiszgyantát a legveszélyesebb kábítószerek listájáról, és ezentúl a gyógyászati alkalmazással is rendelkező kábítószerek között tartják azt nyilván.

- olvasható az Európai Bizottság közleményében. Mivel a magyar hatóságoknak sem a felszólító levélre, sem az indokolással ellátott véleményre adott válasza nem volt kielégítő, a Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot, amiért az ország nem teljesítette a tanácsi határozatból eredő kötelezettségeit, valamint megsértette az Unió kizárólagos külső hatáskörét és a lojális együttműködés elvét.

Időközben a SzabadaHang felültén már több mint 16000 aláírás gyűlt össze azért, hogy a magyar betegeknek is legyen joga az orvosi kannabiszhoz! A petíció aláírói kiemelik, A magyar betegeknek is joga van a gyógyuláshoz és a leghatékonyabb tünetkezeléshez. Az orvostudomány innovációi nem szorulhatnak hazánk határain túlra! A kannabisz hatóanyagainak orvosi felhasználása már nem fikció, hanem maga a nemzetközi valóság.

Háttér-információk

2019. január 24-én az Egészségügyi Világszervezet hat ajánlást terjesztett elő az ENSZ 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezményében, valamint az ENSZ pszichotrop anyagokról szóló 1971. évi egyezményében szereplő kannabisz és kannabiszhoz kapcsolódó anyagok újrabesorolása tekintetében.

2020. november 23-án a Tanács elfogadta az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezmény szerinti kannabisz és kannabisszal kapcsolatos anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság újra összehívott 63. Ülésszakán az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról szóló (EU) 2021/3 tanácsi határozatot. A határozat, melynek a Szerződésekkel összhangban a tagállamok voltak a címzettjei, az EUMSZ 288. cikke értelmében teljes egészében kötelező a Kábítószer-bizottságban szavazásra felkért tagállamokra nézve.

A Kábítószer-bizottságban 2020. december 2-án került sor a WHO-ajánlásokra vonatkozó szavazásra. Magyarország az ajánlások ellen szavazott. Ezen túlmenően Magyarország a Kábítószer-bizottságban olyan nyilatkozatot tett, amely merőben ellentétes az uniós állásponttal.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: