Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) két jelentéstevője, az észt Eerik-Niiles Kross és a görög George Papandreou, felszólította a magyar Országgyűlést, hogy halassza el a „közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezet tárgyalását. A törvényjavaslat jelenlegi formájában szerintük súlyosan veszélyezteti a civil szervezetek és a független média működését, valamint sérti a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadságot.
A jelentéstevők hangsúlyozták, hogy a tervezet lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy homályos indokokra hivatkozva korlátozza egyesületek és médiumok működését, ami akár ezek megszűnéséhez is vezethet. Emellett a javaslat nem biztosít megfelelő garanciákat az önkényes alkalmazás ellen. Jogilag megalapozatlannak tartják a magyar kormány azon állítását, miszerint a tervezet az Egyesült Államok Külföldi Ügynökök Regisztrációs törvényéhez hasonlítható.
A PACE képviselői emlékeztettek arra, hogy a magyar kormány, mint az Európa Tanács tagja, köteles biztosítani a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információhoz való hozzáférés és annak továbbadásának jogát. Kiemelték, hogy a szabad, független és sokszínű média, valamint a civil társadalom a demokratikus társadalom alapkövei.
A jelentéstevők szerint egy ilyen jelentős hatású törvényt nem lehet elfogadni anélkül, hogy előtte ne történjen átfogó értékelés egy inkluzív konzultációs folyamat keretében. Ezért felszólították a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvénytervezet tárgyalását, és kötelezze el magát egy átfogó és inkluzív felülvizsgálati folyamat mellett, beleértve a Velencei Bizottság véleményének kikérését is.