2025. 06. 30., Hétfő, 08:52

Itt a menetrend - Ezekben az órákban repül át felettünk Kapu Tibor az ISS fedélzetén

Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa június 25-én indult útnak a Grace nevű Crew Dragon űrhajó fedélzetén az Axiom-4 küldetés keretében. Az eredeti tervekhez képest jelentős csúszással startoló kéthetes misszió szerencsés fordulatot hozott a hazai érdeklődőknek: a Nemzetközi Űrállomás (ISS) pályája most úgy alakul, hogy számos alkalommal áthalad Magyarország felett is.

Elindult Kapu Tibor az űrbe!

Elindult Kapu Tibor az űrbe!

Elindult az Ax-4 misszió Kapu Tiborral a fedélzeten

Szabad szemmel vagy akár távcsővel is megfigyeljük az ISS-t és a hozzá dokkolt űrhajót, benne Kapu Tiborral és űrhajóstársaival. Az átvonulások során az Űrállomás egy folyamatosan világító, fényes pontként jelenik meg az égen, amely nyugatról kelet felé halad, lassú mozgással. 

Az átvonulások időpontjai előre meghatározhatók, és a leglátványosabb megfigyelési lehetőségek azok, amikor az ISS magasan halad el a fejünk felett, akár 60-80 fokos magasságban. 

Lencsevégre kapták Kapu Tiborék űrhajóját hazánkból

Lencsevégre kapták Kapu Tiborék űrhajóját hazánkból

Június 26-án hajnalban különleges égi jelenségnek lehettek tanúi a magyarországi megfigyelők: hazánk egén átvonult a Nemzetközi Űrállomás (ISS), nyomában a Crew Dragon űrhajóval, amely fedélzetén a második magyar űrhajóst, Kapu Tibort szállítja a világűrbe.

Kapu Tibor várhatóan július 9-én tér vissza a Földre, így addig érdemes figyelemmel kísérni az ISS áthaladásait.

A pontos megfigyelési időpontokat helyszínre lebontva érdemes például az Heavens Above vagy a NASA Spot the Station oldalakon keresni.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: