Bár a mopszok és a bulldogok hihetetlenül közkedveltek és divatosak, a szakértőknek komoly állatjóléti aggodalmaik vannak ezekkel a génmanipulált fajtákkal kapcsolatban.
Szóval mi a legaranyosabb tulajdonságuk ezeknek a kutyusoknak? A nyomott kis arcuk? A dupla göndör farkuk? Ez a feltekeredett farok talán kevésbé vonzó, ha tudjuk, hogy ez egy célzottan tenyésztett genetikai hiba, amely a legsúlyosabb formáiban bénuláshoz vezet. És az összenyomott orruk? Szelektíven tenyésztették, hogy egyre rövidebb és kisebb legyen, ami megnehezíti a kutyák légzését és evését, ami olyan problémákat okoz, mint a szív- és érrendszeri stressz, túlmelegedés, hiszen a kutyák nem izzadnak, ezért lihegniük kell, hogy kivezessék a hőt, súlygyarapodás az ülő túlfűtött életmód miatt, a fogak zsúfoltsága, a lágy szájpadlás összeomlása és a bőrredős bőrgyulladás. Inkább „anatómiai katasztrófa”, mint a cukiság mintaképe.
Egy 2013-as tanulmány szerint a keverékfajták egészségesebbek tenyésztett társaiknál. A fentebb felsorolt betegségek tekintetében nem is csoda, szegény mopszok hiába cukik, nem lehet könnyű nekik. Összességében a szakértők azon az állásponton vannak, hogy ez nincs helyén.
El kell mondani a tulajdonosoknak, hogy bizonyos fajták egy életen át tartó szenvedésre születnek.
Szegény Mopszok.