Vége a filléres kínai shoppingnak – az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden megegyeztek abban, hogy eltörlik a 150 eurós vámmentességi határt. Ez eddig lehetővé tette, hogy az EU-n kívülről érkező kisebb értékű csomagok – például a Temu, az Alibaba vagy a Shein rendelései – vám nélkül érkezzenek meg a vásárlókhoz.
A döntés célja, hogy megszűnjön a harmadik országbeli webáruházak versenyelőnye az európai kereskedőkkel szemben, és véget vessenek annak a trükközésnek, amellyel sok kínai eladó mesterségesen leértékeli a termékeket, hogy elkerülje a vámfizetést. Az uniós tanács szerint az importált kiscsomagok akár 65 százalékát is szándékosan alacsonyabb értéken tüntetik fel.
A Bizottság adatai szerint a 150 euró alatti rendelések 91 százaléka Kínából érkezik, ami óriási mennyiséget jelent – ráadásul a kereskedők gyakran több kis csomagra bontják a küldeményeket, ami nemcsak vámelkerülést, de környezeti terhelést is okoz.
A változás fokozatosan lép életbe: a vámmentesség eltörlése már 2026-ban elindul egy egyszerűsített rendszerrel, majd 2028-ra már teljesen működni fog az új uniós vámadatközpont, amely egységesíti és digitalizálja az egész folyamatot.
Magyarul: a jövőben jóval nehezebb és drágább lesz pár eurós apróságokat rendelni Kínából – a vámmentes csomagok korszakának lassan vége.