Az egyhetes razziát Magyarországon a tavalyihoz hasonlóan a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) koordinálta. A német nyomozókkal közösen egy fiatal nőt futtató családot is sikerült elfogni.
Az Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettségek Ellen egy, a hírszerzésre és a bizonyítékokra támaszkodó uniós rendvédelmi kezdeményezés, amelynek célja az EU-t érintő legfontosabb bűnügyi fenyegetések kezelése. Az EMPACT 2022-től kezdődő, új, négyéves szakpolitikai ciklusának továbbra is egyik kiemelt célja az emberkereskedelem minden megjelenési formájának, elkövetési magatartásának az azonosítása és a felszámolása.
Global Chain nemzetközi akció
A fenti célkitűzés mentén az emberkereskedelem, ezen belül pedig kifejezetten a szexuális célú kizsákmányolás, a bűncselekmény elkövetésére kényszerítés és a koldultatás megelőzése, azonosítása és a kapcsolódó bűnelkövetői magatartások felszámolása érdekében Global Chain néven közös nemzetközi akciót tartottak 2024. június 3–9. között, amelyben Magyarország mellett több mint 40 állam, valamint az Interpol, az Europol és a Frontex is részt vett.
A KR NNI Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály Emberkereskedelem Elleni Osztályának összehangolása mellett az egyhetes akcióban idén is részt vett valamennyi vármegyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság bűnügyi és rendészeti állománya, valamint a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ, a Nemzeti Információs Központ, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Főosztálya is.
Az NNI nyomozói – az Europol pénzügyi támogatásával – osztrák rendőrökkel közösen vettek részt a Bécsben és környékén található bordélyházak ellenőrzésében is. Míg Magyarországon több vármegyei rendőr-főkapitányság (Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna) hajtott végre sikeres elfogásokat emberkereskedelem és kényszermunka, üzletszerű kerítés, prostitúció elősegítése és kitartottság miatt folyamatban lévő nyomozásokban.
Az EMPACT-akció hazánkban az alábbi eredménnyel zárult:
- a végrehajtásban közel 1000 fő vett részt;
- 4227 személyt, 2484 járművet, 866 helyszínt és 3715 okmányt ellenőriztek;
- 14 magyar állampolgárt hallgattak ki gyanúsítottként emberkereskedelem és kényszermunka, üzletszerű kerítés, prostitúció elősegítése és kitartottság bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt;
- a rendőrök 17 áldozatot azonosítottak, közülük 12 (ebből 7 kiskorú) szexuális célú kizsákmányolás sértettje, 5 (ebből 2 kiskorú) kényszermunka sértettje;
- a nyomozók 3 új eljárást rendeltek el emberkereskedelem és kényszermunka bűntett elkövetésének gyanúja miatt.