Orrba-szájba, mindenhol ott vannak az árvaszúnyogok.
Az árvaszúnyogok (Chironomidae) családja a kétszárnyúak (Diptera) rendjének hazánkban is elterjedt, jelentős csoportja. Hazánkban 6 alcsalád több, mint 320 faja ismert. Egyes becslések szerint a fajok száma világszerte elérheti a 15 000-et is. Édesvizekben a legelterjedtebb és gyakran a legnagyobb egyedszámban jelenlévő rovarok - írja a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.
A kifejlett árvaszúnyog rendszerint röpképes és nevéhez híven nem csíp. Élettartamuk meglehetősen rövid; gyakorlatilag a szaporodásra és tojásrakásra korlátozódik. A tojásokat általában a vízre helyezik, vagy valamilyen szilárd felszínre rögzítik.
Az árvaszúnyogok lárvái fellazítják és átforgatják az üledéket, így hozzáférhetővé teszik más lebontóknak is, és komoly szerepük van a balatoni tápláléklánc fenntartásában.
De azért nem kicsit idegesítők: A Balaton körül több helyen is árvaszúnyog invázió van, többek között Balatonfüreden, Csopakon, Zamárdiban és Lellén - a rajzásról rengeteg bejegyzés tanúskodik. Sok helyen már annyira zavaró, hogy bizonyos vendéglátóegységek előbb zárnak, de az emberek is menekülnek gyorsan haza, mielőtt akaratlanul is pár száz szúnyog lesz a vacsora.