Közel másfél éves vita zárulhat le egy törvénymódosítással.
2023 januárjában az Európai Bizottság felfüggesztette az Erasmust az alapítványokba kiszervezett magyar egyetemeken, miután a testület szerint a jelenlegi magyar szabályozás – a Bizottság többszöri kérése ellenére – még mindig nem akadályozza meg, hogy magas rangú tisztviselők, köztük az Országgyűlés és a magyar autonóm szervek politikai felsővezetői bekerüljenek a közérdekű vagyonkezelő alapítványok vezetőtestületeibe. Az Európai Unió összeférhetetlennek tartja, hogy politikai vezetők dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek.
A 24.hu emlékeztet, hogy 2023 februárjában a kormány megpróbálta annyiban orvosolni a helyzetet, hogy az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban és felügyelőbizottságaiban ülő kormányzati tisztviselőket, így a minisztereket, államtitkárokat, kormánybiztosokat és miniszteri biztosokat távozásra szólították fel, akik ennek eleget is tettek. De mint írják, a jogszabályhoz azonban akkor nem nyúltak, így az összeférhetetlenségi szabályok változatlanok maradtak, ami továbbra is elfogadhatatlan volt az Európai Bizottság számára.
Most azonban véget érhet a vita. A Kulturális és Innovációs Minisztérium kedden közzétette a törvénymódosítási javaslatát, ez pedig azt jelenti, hogy ha az országgyűlés elfogadja azt, akkor nem tölthetnek be kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tagságot az egyetemi alapítványokban:
a parlamenti képviselők, a polgármesterek és a főpolgármester, a kormánytagok, az államtitkárok, a miniszterelnök politikai igazgatója és a nemzetbiztonsági főtanácsadója, a kormánybiztosok, miniszteri biztosok, a helyettes államtitkárok, kormányzati főhivatalok és a központi hivatalok vezetői és helyettesei, kormányhivatal főigazgatója, igazgatója, a Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatója és igazgatói, járási hivatalvezetők és helyettesei, valamint főosztályvezetők és osztályvezetők.
Az ügy kirobbanásakor óriási társadalmi tiltakozás indult, az aHang petíciójához közel 15 ezer ember csatlakozott, akik felszólították újra és újra a kormányt, hogy hozzon megfelelő lépéseket azért, hogy távozzanak a politikusok az egyetemi közalapítványok kuratóriumából, hogy a diákok, valamint az egyetemi dolgozók visszakapják az Erasmust. Emellett több ezer levelet küldtek az érintett politikusoknak, hogy ha jogszabály nem is kötelezi őket, távozzanak maguktól a pozícióikból.