2026. 04. 09., Csütörtök, 00:00

Közvéleménykutatás: Budapesttől Veszprémen át a falvakig kormányváltó hangulat van

Egyre több közvélemény-kutatás lát napvilágot a kampány utolsó napjaiban.

A 2026-os országgyűlési választásokat megelőző utolsó közvélemény-kutatásaikat hozta nyilvánosságra az aHang, amelyben arra voltunk kíváncsiak, a kampány finisében milyen várakozások vannak az emberekben a választás végkimenetele kapcsán. Az adatok elemzését, és értelmezését az aHang készítette. A hibrid adatfelvételt a 21Kutatóközpont végezte március 23. és 28. között, 1500 fő megkérdezésével.

Kormányváltó hangulat fővárostól a falvakig

Az aHang közvélemény-kutatása rámutat, hogy a kampány véghajrájában egyre erősebb a kormányváltó hangulat. A teljes népesség többsége, 51% szeretné, ha inkább kormányváltás lenne, míg 30% a jelenlegi kormány maradását támogatná. A kormányváltás iránti igény szinten minden demográfiai alcsoportban kimutatható, a településtípus szerinti bontás rámutat, hogy a fővárostól egészen a falvakig inkább azt szeretnék, ha 16 év után nem Orbán Viktor maradna hatalmon. A teljes társadalomban a válaszok alapján egyértelműen kirajzolódik a kormányváltó hangulat percepciós szinten is. A választók 40%-a szerint a Tisza fogja megnyerni a következő parlamenti választást, míg 32% gondolja ugyanezt a Fideszről.

Arra a kérdésre, hogy a választások után inkább a Tisza, vagy inkább a Fidesz alakítson kormányt, a magyar választók 45%-a úgy gondolja, hogy Magyar Péteréknek kellene április 12 után kormányt alakítania, míg 30% a Fideszt látná szívesen ebben a szerepben, 24% pedig nem tudott dönteni. 

A civil szervezet elemzéséből kiderül, a jelenlegi Orbán-kormány teljesítményének megítélése inkább negatív képet mutat a teljes társadalomban. A magyarok 38%-a egyáltalán nem elégedett, további 13% inkább elégedetlen, vagyis összesen 51% sorolható az elégedetlenek közé, miközben 11% inkább elégedett és 15% teljes mértékben elégedett, ami együtt 26%-ot jelent, 9% középre helyezte magát, 14% pedig nem tudott válaszolni.

Továbbra sem működik a kormány háborús retorikája

Az aHang által rendelt közvélemény-kutatásban megkérdezték azt is, hogy mit gondolnak a választók arról, ha a Tisza nyerne, akkor háborúba lépne-e Magyarország. Az egy hónappal ezelőtti adatokhoz képest nem történt változás (hibahatáron belül csökkent azok száma, akik szerint háborúba mennének a magyarok, míg növekedett azok aránya, akik nem hiszik ezt el). Hiába a kormány egyre erősődő háborús retorikája, és megállás nélküli kampánya, a teljes társadalom 55%-a nem hiszi el, hogy háborúba lépne az ország, ha a Tisza párt nyer, míg 22%, aki elhiszi, 23% bizonytalan a kérdésben. 

Bár a teljes társadalomban nincs átrendeződés a kérdés kapcsán, a Fidesz szavazókra nagy mértékben hatott a kormányzati kommunikáció. Míg február elején a kormánypárti szavazók 57%-a gondolta azt, hogy egy Tisza győzelem esetén háborúba mennénk, addig márciusra Orbán Viktor táborána már 63%-a gondolja ezt.

Bizakodóak a kormányváltást illetően a magyarok

A választók többsége szerint sokkal, vagy valamivel jobb lenne az életük összességében, ha kormányváltás lenne. A magyar társadalom 43%-a gondolja ezt, ezzel szemben mindösszesen 22% vélekedik úgy, hogy ha véget érne az Orbán-rendszer, az rosszabb lenne számára, míg 16%-a a társadalomnak úgy tartja, hogy nem változna az életminősége. 

Nem csak bizakodók a választók, de magabiztosak is a szavazási hajlandóság kapcsán. A teljes társadalom 65%-nak nagyon fontos, hogy most vasárnap elmenjenek szavazni, ez fogja meghatározini a napjukat. A Tisza szavazói valamivel elkötelezettebbek, Magyar Péter pártjának szimpatizánsai teljesen biztosak abban (95% a szavazóknak), hogy április 12-én a Tiszára fognak szavazni, míg a Fidesznél kicsivel kisebb ez a szám (90%). A kormánypárti szavazók 5% elképzelhetőnek tartja, hogy meggondolja magát a választás napján.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: