2022. 03. 10., Csütörtök, 15:20

Rengetegen csatlakoznak a március 16-tól kezdődő pedagógus sztrájkhoz

Március 16-tól határozatlan időre sztrájkba kezdenek a pedagógusok és az oktatási intézményben dolgozók, miután többszöri próbálkozás után sem találtak értő fülekre a jogos követeléseik.

Jövő hét szerdán kezdődik az elmúlt évek talán legnagyobb sztrájkja, amelyhez az ország minden pontjáról csatlakoznak az oktatási intézmények. Az elmúlt időszakban többször is megpróbáltak egyességre jutni a pedagógusokat képviselő szakszervezetek és a kormány, ám ezek rendre kudarcba fulladtak. Az pedig csak olaj volt a tűzre, hogy a kormány azóta egy rendeletet is kiadott, amelyben lényegileg ellehetetlenítik a tanárok sztrájkjogát. Ez miatt országszerte demonstratív kiállásokba és polgári engedetlenségbe kezdtek a tanárok. Több veszprémi iskola pedagógusai is kiálltak amellett, hogy a sztrájk alapjog.

Polgári engedetlenségbe kezdtek a Vetési Albert Gimnázium tanárai is

Polgári engedetlenségbe kezdtek a Vetési Albert Gimnázium tanárai is

Újabb veszprémi iskola pedagógusai kezdtek polgári engedetlenségbe. A mai napon a Vetési Albert Gimnázium tanárai tiltakoznak a sztrájkjogot ellehetetlenítő kormányrendelet ellen.

A sztrájkot szervező szakszervezetek azt kérik a szülőktől, hogy ne vigyék iskolába a gyerekeket március 16-tól és támogassák az ügyüket. A szervezés már nagyban zajlik, és minden bizonnyal egy eddig nem látott méretű munkabeszüntetésnek lehetünk tanúi az oktatásban. Információink szerint számos veszprémi általános- és középiskola is csatlakozik az országos sztrájkhoz.

A Lovassyban is polgári engedetlenséghez folyamodnak a pedagógusok

A Lovassyban is polgári engedetlenséghez folyamodnak a pedagógusok

A veszprémi Lovassy László Gimnázium tanári karjának jelentős része a csütörtöki napon beáll az országos méretűvé duzzadt polgári engedetlenségi akció mögé. A mozgalom kulcsmondata a "Sztrájk Alapjog" arra utalva, hogy nemrégiben a magyar kormány rendeletben korlátozta a pedagógusok sztrájkjogát.

A közoktatásban dolgozók ezekben a napokban szervezik március 16-tól kezdődő határozatlan idejű sztrájkjukat. A sztrájkot azért szervezzük, mert a közoktatás elhanyagolt állapotára adandó válaszokat nem halogathatja tovább a kormány. Kérünk minden szülőt, kollégát, magyar állampolgárt, hogy segítse a tiltakozó akciónkat! Neked szól! Rólad szól! Érted szól! - írják a szakszervezetek a nyilatkozatukban.

De miért is fognak sztrájkolni?

Eredetileg öt pontban foglalták össze a követeléseiket a szakszervezetek (ezekből egy megvalósulni látszik), amelyeket a kormány nem fogadott el, ezért kezdenek most sztrájkba a pedagógusok. A sztrájkkövetelések az alábbiak:

  1. A PSZ és a PDSZ által létrehozott sztrájkbizottság követeli a kötelező oltásról szóló 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet módosítását, valamint a megállapodásig, de legalább egy hónapig a kötelező oltásról szóló rendelet végrehajtásának felfüggesztését! (Ez a járványügyi intézkedések megszüntetését célzó jogszabállyal érvényre került.)
  2. A pedagógus-előmeneteli rendszer szerint besoroltak garantált illetménye 2022. január 1- jétől – a kormány által ajánlott 10 százalékon felül – további 45 százalékkal emelkedjen!
  3. Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye, a költségvetési törvényben meghatározott közalkalmazotti fizetési osztályok első fokozatának összege – a fizetési fokozathoz tartozó legkisebb szorzószámok megtartásával – 2021. szeptember 1. napjával emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130%-ára!
  4. A pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje 2021. szeptember 1-jétől heti 22 óra legyen!
  5. A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek- vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre!

Egyre nagyobb a szolidaritás a pedagógusok mellett, és egyre többen állnak ki mellettük. Március 16-án és március 19-én is tüntetést fognak tartani Budapesten, az ország több pontján pedig szolidaritási akciókat szerveznek.

Azzal kapcsolatban pedig, hogy szülőként mit kell tudni a pedagógussztrájkról, a Magyar Helsinki Bizottság készített egy nagyszerű összefoglalót. Ebben többek között olyan kérdéseket válaszolnak meg, mint hogy érheti-e jogszerűen hátrány a szülőt, vagy a gyermeket, ha nyilvánosan kiállnak a sztrájk mellett, igazolni kell-e a gyerekek hiányzását, vagy hogy ki sztrájkolhat.

Bízunk benne, hogy sikerrel járnak a pedagógusok!

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: