Május 3-án van a sajtószabadság világnapja. A Riporterek Határok Nélkül pedig idén is kiadta az éves sajtószabadság indexét.
Hogy miért is május 3., ahhoz egészen az 1990-es évek elejére kell visszamenni. 1991. május 3-án tette közzé az ENSZ a Windhoek Nyilatkozatot, amelyben az afrikai népeknek a független sajtóhoz való jogát fogalmazták meg. A nemzetközi szervezet ekkor nyilvánította május 3-át a nemzetközi sajtószabadság világnapjává. Ezen a napon, amellett, hogy számos civil szervezet is felhívja a szabad és független sajtó fontosságára a figyelmet, világszerte megemlékeznek azokról az újságírókról, akiket munkavégzésük közben gyilkoltak meg. Az adatok szerint 2022. január 1. óta a világon 24 újságírót és egy médiamunkatársat öltek meg, míg összesen 461 újságíró és 19 médiában dolgozó munkás van jelenleg is börtönben.
Továbbá ezen a napon teszi közzé éves jelentését a Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontières – RSF) nemzetközi újságíró-szervezet is, akik 180 országot állítanak sorba a sajtószabadság helyzete alapján. Magyarország a tavalyi eredményéhez képest 8 pontot rontott a sajtószabadság feltételeit mutató mérőszámokban. Miután azonban voltak olyan országok, akik nálunk is jóval rosszabbul teljesítettek, így ennek oka az, hogy a 2021-es 92. helyről 7 helyezést javítva a 180 országot tartalmazó listán a 85. helyre jött fel Magyarország. A dobogóra három skandináv ország került fel Norvégia (1.), Dánia (2.) és Svédország (3.), míg az utolsó három helyre Irán (178.), Eritrea (179.) és talán nem nagy meglepetésre Észak-Korea (180.).
Mi, a 82nullanulla.hu szerkesztősége hiszünk a szabad és független sajtóban. Azért dolgozunk, hogy minden veszprémi számára elérhetőek legyenek a hírek cenzúra és egyéb utasítás nélkül.
Köszönjük, hogy minket olvastok és támogatjátok a munkánkat!