2022. 06. 10., Péntek, 11:50

Ezer év után, június végén újra az összes bolygó láthatóvá válik az égbolton

Naptárba bevésni, június 17-28! A hajnali égbolton bolygósorakozó lesz.

Évezredenként egyszer történik meg az a csoda, hogy a naprendszer összes bolygója együtt áll, és felsorakozik a hajnali égbolton. Az elképesztően ritka jelenség legutóbb 947-ben, szintén júniusban volt látható és ezer év után 2022. június 17-28. között ismétlődik meg. 

Ha hajnalban, napkelte előtt a keleti égbolt felé fordulunk, egy látványos sorban öt fényes bolygó is feltűnik: a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz. Ez az összes, szabad szemmel látható bolygó, mind egymás mellett, egy füzéren, éppen abban a sorrendben, ahogy a Naptól távolodva követik egymást. Azért látjuk őket egy sorban, mert valójában a Naprendszer égitestjei szinte pontosan egy síkban keringenek, és ez egy égi kört metsz ki a látszó égboltunkon.

Ha mindez nem lenne elég, öt bolygó mellett az Uránusz, a Neptunusz, a Plútó és a Vesta is megleshető lesz, bár a kis szégyenlősek csak távcsővel csodálhatóak majd meg. És hogy biztosan ne maradjunk le az élményről, elkerülhetetlen, hogy korán felkeljünk és a pontos időzítés ebben az esetben különösen fontos lesz.

Hogy mikor is láthatjuk a füzért fent, azt a napkelte időpontja befolyásolja – az első bolygó, a Szaturnusz már éjfélkor kel, de várnunk kell még sorban a többire. Utolsó előtti bolygóként a Vénusz már 3:30-kor elég magasan lesz, a Merkúr azonban csak 4 óra után emelkedik megfigyelhető magasságba. A Nap viszont 5 óra előtt már felkel, tehát 4 órakor már igencsak pitymallani fog az égbolt. 

Na ki kel korán?

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: