Továbbra sem rendeződött a pedagógusok bérkérdése, ezért a pedagógusok úgy döntöttek, új formáját választják a tiltakozásnak.
Mi is írtunk arról többször, hogy veszprémi pedagógusok is polgári engedetlenségbe kezdtek, miután nem sikerült a bérek kérdését rendezni, és ezután még a tanárok sztrájkjogát is ellehetetlenítette a kormány. Az országos tiltakozási hullám azonban nem vezetett eredményhez, a kormány érdemben nem reagált a pedagógusok követeléseire.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) úgy döntött, hogy szeptembertől új tiltakozási formát vetnek be, hogy felhívják a döntéshozók figyelmét arra, hogy mekkora a baj. A polgári engedetlenséget felváltja mostantól a polgári engedelmességi mozgalom, amelynek célja, hogy a tanárok szigorúan csak annyit dolgoznának, amennyit a szerződésük előír, hogy az oktatási kormányzat is lássa, mennyire kevesen vannak és mennyire túlterheltek. Gosztonyi Gábor a PSZ alelnöke a Spirit FM műsorában beszélt arról, hogy a „polgári engedelmességi mozgalom” abból állna, hogy betű szerint betartják a jogszabályokat, a kormányzat pedig éppen ebből jönne rá, hogy a pedagógusok mennyivel többet dolgoznak, mint heti negyven óra, és mennyivel többet tesznek, mint amit egyébként a munkaköri leírásuk tartalmaz.
Ha letelt a 40 óra az adott héten, onnantól kezdve a kolléga azt mondja, hogy a további munkavégzést kapja meg írásban munkáltatói felszólításnak, és többletmunkaként azonnal fizessék is ki neki. Ha nem, akkor egész egyszerűen nem csinálja. Ekkor sincs munkamegtagadás, hiszen az ő szerződése 40 órás munkahétről szól. Na, ezt fogjuk mondani, hogy itt állj, és innentől kezdve csak azt fogjuk elvégezni, ami a jogszabályi feladat. Elég hamar észre fogják venni, hogy súlyos problémák vannak a rendszerben.
A szakszervezet szerint ez azért fontos mert egyre nehezebb sztrájkot szervezni, főleg országos szinten, így speciális módon kell, hogy jelezzék nehézségeiket. De az is kiderült, hogy a sztrájkot sem adják fel, a jogászaik keresik azokat a kiskapukat, amit még esetleg hagytak a jogszabályok. A következő sztrájktárgyalás a kormánnyal augusztus 10-én lesz.
Reméljük hamar megoldódik a kérdés!