Hiába a hónapok óta tartó tiltakozás, kedden napközben megszavazta az országgyűlés a pedagógusok életpályájáról szóló törvénytervezetet, a státusztörvényt. Ez azonban tovább súlyosbíthatja az oktatás helyzetét, ugyanis rengeteg pedagógus – köztük veszprémi tanárok is – a felmondását fontolja a jogszabály miatt.
Kedden megszavazta az országgyűlés a státusztörvényt. A képviselők 136 igen, 58 nem, 0 tartózkodás mellett, a kétharmados többséget igénylő részekkel együtt fogadták el a tanárokat érintő jogszabályt. Bár a hónapok óta tartó egyeztetések nyomására több pontos is módosult a törvény, így is számos kritika éri az új szabályozást. Szakszervezetek, szakmai civil szervezetek, diák- és szülői szervezetek megállás nélkül tiltakoztak az elmúlt időszakban, hogy ne szavazzák meg a képviselők, de mindezt hiába, a kormánypárti többség simán átvitte a javaslatot.
De mik is legproblémásabb részei az új jogszabálynak?
- meghosszabbítható lesz a tanév abban az esetben, ha a tanév közben merül fel valamilyen el nem hárítható ok, ami miatt a tanítás országosan ellehetetlenül, és ebből következően nem valósul meg a 180 tanítási nap,
- a tanárok átvezényelhetők egyik iskolából a másikba, ennek alkalmazására csak az adott járáson belül, illetve meghatározott élethelyzetekben csak a pedagógus hozzájárulásával kerülhet sor, emellett nem alkalmazható olyan tanároknál, akiknek alsós vagy annál fiatalabb gyereke van,
- ellenőrizhetők a munkáltatótól kapott laptopok, munkaeszközök, a tanítással, neveléssel összefüggő tartalmába a munkáltató bármikor betekinthet,
- fegyelmi eljárást lehet indítani a tanárok ellen, a felfüggesztés mértéke legfeljebb 30 nap lehet,
- 2 hónap helyett 3 hónap lemondási idő lesz.
Ha ez önmagában nem lenne elegendő probléma, a státusztörvény elfogadása miatt ötezernél is több pedagógus tervezi, hogy végleg otthagyja a pályáját. Tavaly szeptemberben 16 ezer pedagógus hiányzott az oktatásból, úgy hogy nem kell matematika professzornak lennünk, hogy lássuk, óriási problémát fog szülni a tanárhiány a következő időszakban.
Az aHang oldalán 5020 pedagógus és oktatási dolgozó nyilatkozott arról, hogy nem akarják vállalni, hogy a státusztörvény hatálya alatt foglalkoztassák tovább őket. Sokuk a törvény hatályba lépése miatt megszüntetnék a jelenlegi közalkalmazotti jogviszonyukat. A 444 pedig elindított egy távozótanár-számlálót, ahol több száz pedagógus nyilatkozott szintén arról, hogy szeptembertől már nem kezdik meg a tanítást. Szomorú eset, hogy a számlálót nézegetve több veszprémi iskolában tanító pedagógus neve is feltűnik.
A státusztörvényt megszavazta Veszprém országgyűlési képviselője, Ovádi Péter is, annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben több százan kérték tőle, hogy szavazzon nemmel kedden. Személyesen és online is rengetegen küldtek a képviselőnek megbízólevelet, amelyben arra hívták fel a figyelmét, hogy a jelenlegi helyzetben az egyetlen elfogadható döntés, ha nem szavazza meg a tervezetet, hiszen az oktatásnak mindenféle pártérdeken felül kellene állnia.
Hogy a törvény elfogadása milyen hosszútávú következményekkel járhat, azzal kapcsolatban egyelőre csak találgatni lehet. De az biztos, hogy jelenlegi rendszer akár csak egy pedagógus távozását sem bírná el, nem hogy több ezerét.