Hiába a nyár és az olimpia, múlt hét szombaton és vasárnap több mint százezer szerb állampolgár vonult utcára Belgrád kulcsfontosságú helyszínein. A tömeg hangosan skandálta: „Nem fogtok ásni!” és „Rio Tinto, takarodj Szerbiából!” A tüntetők egy EU által támogatott lítium bányanyitás leállítását követelték Loznicán, Szerbia nyugati részén.
A brit-ausztrál bányászati óriás, a Rio Tinto áll a hatalmas bánya tervei mögött. A vállalat munkahelyeket ígér a régiónak és „zöld” akkumulátorokat Németország befolyásos autógyártóinak. A terület, amelyet Jadar-völgyként ismernek, Szerbia egyik leggazdagabb mezőgazdasági vidéke. A bánya elleni ellenállás évekkel ezelőtt kezdődött, amikor a helyi gazdák egyesültek, hogy harcoljanak a társadalmi és környezeti hatások, köztük a kényszerű áttelepítések, a nagy mennyiségű talajvíz felhasználása és mérgező anyagok alkalmazása ellen. Emellett aggódnak a balesetek és üzemzavarok kockázatai miatt is. Számos szakértő, köztük a Szerb Tudományos Akadémia, visszhangozza aggályaikat. A lítium kitermeléséhez a Rio Tintónak a Drina folyó közelében kell bányásznia, amely a Szávába torkollik, Szerbia legjelentősebb folyójába, amely egyben a Duna leghosszabb mellékfolyója is. A vállalat és a szerb kormány állítja, hogy betartják a legszigorúbb szerb és európai környezetvédelmi előírásokat. A Rio Tinto azonban még nem tette közzé a teljes környezeti hatásvizsgálati jelentését.
Két évvel ezelőtt, közvetlenül az elnökválasztások előtt, a Vučić által vezetett kormány leállította a Rio Tinto javaslatát, miután hatalmas tiltakozások és blokádok bénították meg az országot.
A hétvégi tüntetések egy magas szintű politikai találkozóra reagáltak, amely néhány héttel ezelőtt Belgrádban újraélesztette a leállított bánya tervét. A találkozón részt vett Olaf Scholz német kancellár, néhány Németország legerősebb autó- és akkumulátorgyártója, valamint banki vezetők. Szerbia és az EU aláírt egy nyersanyag-megállapodást, amelyben az EU ígéretet tett a tagsági tárgyalások előmozdítására a Jadar-völgy lítiumjának zöld utat adása fejében.
A Jadar helyi csoportjai ultimátumot adtak a kormánynak, hogy ismét állítsák le a bányászati projektet, amely szombaton járt le, ezért indult meg a tüntetéssorozat.
A Kreni-Promeni, az egyik fő szervező szerint körülbelül 120 ezer ember vett részt a megmozdulásokon. Ez egy polgári mozgalom és politikai szervezet, amely a legjobb ellenzéki eredményt érte el a legutóbbi belgrádi helyhatósági választásokon (17,7%). Az elmúlt években szorosan együttműködtek a Jadar helyi ingatlantulajdonosaival, és kulcsszerepet játszottak a bánya elleni közvélemény kialakításában, beleértve egy petíció megszervezését is, amelyet 295 659 szerb állampolgár írt alá.
A tüntetésen Zlatko Kokanović, a bánya tervezett helyszínén élő gazda és vezető elmondta, hogy aznap reggel kihallgatta az elhárítás, és közölték vele, hogy a demonstrációik illegálisak. Kokanović megkérdezte a tüntetőktől, hogy vajon jogellenes-e békésen védeni a jogaikat és a földjeiket, majd felszólította őket, hogy blokkoljanak két fontos helyszínt, és tartsanak ki, amíg a kormány nem reagál követeléseikre.
Egy órával később a tömeg lezárta a fő vasútállomást és a Gazela csomópontot, és sokan az éjszakát is ott töltötték.
Szombaton Aleksandar Vučić elnök kormánya kezdetben azt állította, hogy a tüntetések politikailag motiváltak, és Vučić megbuktatására irányulnak. Az orosz belügyminisztert idézve azt állították, hogy figyelmeztetést kaptak egy puccs tervezéséről. „A mai tüntetésünk ökológiai, és nincs politikai célja, de a kormány azzal vádolt meg bennünket, hogy puccsot akarunk végrehajtani” – mondta Svetlana Ceca Bojković színésznő és környezetvédelmi aktivista a demonstráción, emlékeztetve, hogy Szerbia alkotmánya szerint mindenkinek joga van az egészséges környezethez, és mindenkinek kötelessége megőrizni és javítani a környezet állapotát.
Vasárnap Vučić azzal vádolta a tüntetőket, hogy a kormánya elleni nyugati támogatású „hibrid” hadviselés részesei, és kemény jogi lépéseket helyezett kilátásba a vasútállomást és a fő csomópontot blokkoló tüntetőkkel szemben. Ennek következtében több aktivistát letartóztattak és 30-40 napos börtönbüntetésre ítéltek.
A cikk írásakor az indulatok továbbra is forrnak mind a kormány, mind a tüntetések szervezői között, akik a következő órák és napok kritikus eseményeire készülnek. A pénteki belgrádi tüntetésre való indulás előtt az AP-nek nyilatkozva Zlatko Kokanović kijelentette: „Mindannyian készek vagyunk az életünket áldozni. Lelőhetnek minket... Nem érdekel minket a profitjuk. Ezen a földön nőttünk fel, és ezen a földön fogunk meghalni” – mondta.