Igazán ritka, ékfarkú halfarkast kaptak lencsevégre a Balaton felett

2024. 10. 11., Péntek, 05:46

Igazán ritka, ékfarkú halfarkast kaptak lencsevégre a Balaton felett

Egy különleges és ritka madárfaj, az ékfarkú halfarkas tűnt fel a szántódi révnél. 

Borbély Krisztián szeptember 25-én fedezte fel először a madarat, amely azóta nemcsak a helyi természetkedvelők, hanem az ország különböző pontjairól érkező madarászok figyelmét is felkeltette - írja a Sonline

Amint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján olvasható, az ékfarkú halfarkasok csak kis számban jelennek meg hazánkban. Főleg nagyobb természetes vizeink és halastavaink mentén jelenik meg, többnyire egyesével. A megfigyelések zöme nyár végéről és az őszi időszakból származik. A telet a trópusi tengereken tölti. A többi halfarkashoz hasonlóan csak ritka vendég, különösebb természetvédelmi intézkedésekre nincs szükség a faj védelme érdekében. Amerika és Eurázsia északi, tengerparti élőhelyein költ. Tundrai tavak partján, szigeteken sokszor kisebb telepeket alkot, de előfordul, hogy valahol csak egy pár telepszik meg. Fészekalja legtöbbször 2 tojásból áll. A szülők az első tojás lerakása után megkezdik a kotlást, a fiókák között emiatt kis méretkülönbség alakul ki.

A fiókák, ha szükséges, szétmásznak a fészekből, de csak körülbelül egy hónapos korukban képesek repülni. Táplálékparazita, vagyis elsősorban más madarak által elfogott halakat eszik. Addig zaklatja a sirályokat, cséreket és más tengeri madarakat, amíg azok fel nem öklendezik, vagy csőrükből el nem eresztik zsákmányukat. Dögöket, rovarokat is eszik és saját maga is halászik. Kirabolja más madarak fészkét, ahonnan tojásokat és fiókákat zsákmányol.

Rendkívül látványos, amikor támadásba lendül, gyorsasága és fordulékonysága pedig egyszerűen lenyűgöző. A régi magyar nevük, a "rablósirály", is erre a szokásukra utal. A terepmadarász elmondása szerint a Balaton vonzó élőhely számukra, különösen, amikor alacsonyabb a tó vízállása és a sirályok és csérek nagyobb számban tanyáznak itt, kihasználva a kedvező táplálkozási lehetőségeket. 

Az ékfarkú halfarkasokat ilyenkor vonzza a könnyű prédaszerzés lehetősége, hiszen a kisebb madarakat könnyedén ráveszik arra, hogy engedjék el zsákmányaikat  – tette hozzá Gál Szabolcs a portálnak adott interjúban.

Tetszett a cikk? Ne maradj le rólunk! Kövess minket Facebook oldalunkon: