Mindezt a kormány Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hazánkba érkezésével szimultán közölte az MTI-vel.
A kormány arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte az MTI-vel csütörtökön a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely elmondta, hogy a felmondási eljárást az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően csütörtökön kezdeményezi a magyar kormány.
Előzmények:
A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze 2024. márciusban kért elfogatóparancs kiadást Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant védelmi miniszter ellen, háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Az ICC 2024. novemberében adta ki az elfogatóparancsot az izraeli miniszterelnök ellen, akit erre a választa reagálva Orbán Viktor még aznap gyorsan meg is hívott Magyarországra és az eljártást szégyenteljesnek, abszurnak nevezte.
Az ICC vádja szerint: „ésszerű okot” talált arra, hogy Netanjahu büntetőjogi felelősséget visel háborús bűnökért, beleértve az „éheztetést mint a hadviselés módszerét” és „az emberiség elleni bűnöket, a gyilkosságot, az üldözést és más embertelen cselekedeteket, írta a CNN.
Mi történik ezután Magyarországgal?
Az ICC ilyen esetben eljárást indít, kimondja a kötelezettségszegés tényét és elmarasztalja a jogsértésért az adott országot. Volt már hasonlóra példa: legutóbb tavaly ősszel járt így Mongólia, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök oda látogatott, és természetesen nem tartóztatták le. Közvetlen jogkövetkezménye nem sok van annak, ha a magyar kormány figyelmen kívül hagyja az ICC döntését, közvetve azonban a magyar jogállamiság hiányosságainak újabb bizonyítékaként hatással lehet az EU-ban Magyarországgal szemben zajló kötelezettségszegési eljárásra is, amelynek kulcsszerepe van abban, hogy Magyarország hozzájuthat-e az EU-tagság alapján járó, egyelőre befagyasztott uniós forrásokhoz – mondta Netanjahu érkezése előtt Hoffmann Tamás nemzetközi jogász. „A Római Statútumot az EU minden országa elfogadta, így az ICC része a jogállamiság koncepciójának.”, írta meg a Telex.