2024 őszén és telén már a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében is megjelent.
Az utóbbi években Magyarországon több idegenhonos tízlábú rákfaj is megjelent, amelyek gyorsan terjednek a természetes és urbanizált vizekben. Ezek közül a vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) különösen aggasztó, mivel kiváló alkalmazkodóképessége és gyors szaporodása révén rövid idő alatt képes meghódítani új élőhelyeket. A fajt eredetileg a díszállat-kereskedelem terjesztette el világszerte, hazánkba is így jutott be.
A legfrissebb felmérések szerint 2024 őszén és telén már a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében is megjelent. A Balatonnál Balatonfűzfő, Balatonfüred és Siófok térségében találtak rá élő és elpusztult példányokra. Decemberben a Velencei-tó környezetében, Gárdony belterületén és a tóba torkolló csatornáknál is kimutatták a fajt, többek között termálvizes csatornaszakaszokon. Az élő egyedek mellett nagy számban azonosítottak elpusztult rákokat is, ami azt jelzi, hogy a faj már stabil állományt képez a térségben.
A kutatók szerint a vörös mocsárrák megjelenése súlyos természetvédelmi és ökológiai kockázatot jelent. Az őshonos folyami rák és kecskerák populációi veszélybe kerülhetnek, különösen a rákpestist terjesztő hatása miatt. Emellett a faj a partfalak és csatornák szerkezetét is károsíthatja. A kutatás rámutat arra is, hogy az urbanizált, ember által befolyásolt élőhelyek különösen kitettek a faj megjelenésének. A vizsgálatok a Széchenyi Terv Plusz program támogatásával valósultak meg.