Kínában új korszak kezdődhet a közlekedésben: legújabb mágnesvonatuk 650 km/órás sebességre képes gyorsulni 7 másodperc alatt. És ez még semmi!
A Donghu Laboratórium legújabb vonatának prototípusa már készen van, és rég túl van az első teszteken. Egy 2024-es menet alkalmával a prototípusnak 999 km/h-s végsebességet is sikerült elérnie, amivel gyorsabb, mint egy utasszállító repülőgép, amelyek jellemzően 800-900 km/h körüli tempóval repülnek.
A „földi jármű” kifejezés viszont kissé félrevezető lehet, hiszen a maglev – azaz magnetic levitation, mágneses lebegés – lényege, hogy a vonat nem érinti a síneket. Ehelyett a jármű mágnesek segítségével lebeg és száguld egy speciális pályán. Bár maga az ötlet nem új – az első kereskedelmi maglev 2004-ben indult el, szintén Kínában –, mostanra vált igazán forradalmivá.
A sanghaji mágnesvasút eddig is lenyűgöző volt a maga 460 km/h-s végsebességével, de az új fejlesztés ennek akár a kétszeresét-háromszorosát is tudja. A jelenlegi gyorsvasutak – például Japánban vagy Franciaországban – ezekhez képest „csigalassúnak” tűnhetnek.
Eközben Magyarországon…
A nagyságrendileg 8 ezer kilométernyi hazai vasúti pályából jelenleg 2800 kilométer villamosított, és jelentős részén 100 vagy 120 km/h a legmagasabb sebesség. Állítólag tervben van, hogy ezt a sebességet feltornázzák a jövőben 160 km/órára minél több vonalon. Bár lehet, már annak is örülnének a MÁV utasai, ha az átlagos késéseket 20 perc alá sikerülne szorítani…