Egészségügy, korrupció, gazdaság.
A magyar társadalom egyre határozottabban igényli, hogy a politikai vezetők ne csak monológokat mondjanak, hanem valódi vitában mérettessék meg magukat. Az aHang megrendelésére készült októberi kutatás szerint már a lakosság 63 százaléka támogatná, hogy Orbán Viktor és Magyar Péter nyilvános miniszterelnök-jelölti vitán ütköztesse álláspontját. Ez szeptemberhez képest 7 százalékpontos növekedés.
A szervezet legújabb felmérése azt is megmutatta, hogy ha lenne ilyen vita, a választók valós, hétköznapi problémákról szeretnének hallani: az egészségügy (25%) és a korrupció (21%) a két legfontosabbnak tartott témakör, ezeket a gazdaság és munkaerőpiac (12%), valamint az oktatás (8%) követik. A válaszokból világosan látszik, hogy az emberek az életminőséget befolyásoló területekre várnak válaszokat – arra, hogyan lesz elérhető orvos, megfizethető a lakhatás, vagy hogyan állítható meg az elvándorlás.
Ezzel éles kontrasztban áll, hogy a nemzeti konzultáció intézményét a nagy többség teljesen hiteltelennek tartja. Az aHang által megrendelt másik közvélemény-kutatásból látszik, a válaszadók közel 58 százaléka úgy látja, hogy a konzultációkat a kormány pártpolitikai célokra használja, és csak 22 százalék gondolja, hogy az valóban demokratikus eszköz.
Az aHang szeptember közepe óta kampányol azért, hogy legyen miniszterelnök-jelölti vita. A szervezet szerint a nyilvános viták hiánya a demokratikus párbeszéd leépülésének szimbóluma. Szerintük ha a kormány valóban kíváncsi lenne az emberek véleményére, nem manipulált konzultációkat szervezne, hanem elköteleződne a nyilvános vita mellett.
A két kutatás eredménye együtt világos képet ad: a magyar társadalom elutasítja a propagandaeszközöket, de igényt tart a párbeszédre. Az emberek nem több levelet, hanem több vitát, több felelősségvállalást és több választ várnak.